Až do konce dubna pro vás máme dárek ke každé objednávce! Při objednávce v hodnotě nad 1000Kč máte dopravu ZDARMA!

Zamysli se než usrkneš

zákaz plastových brček

 

Už jste to také slyšeli? Evropská Unie v roce 2021 zakáže prodej jednorázových plastových výrobků, jako jsou příbory, „ochušťoury“, nádobí nebo plastová brčka a míchátka na pití. A proč se tak děje?

 

Brčko a želva 

ekologická brčkaPodle údajů Evropské komise, více jak 80% mořského odpadu tvoří plasty (1). Nejvíce viditelným z nich jsou plastová brčka. Ano, hodně z nás vidělo video, kde skupina ochránců vytahuje plastové brčko z nosu želvy. To není nic příjemného, jak pro želvu, tak pro nás, kdo se na to koukají.  Přemýšleli jste, co byste mohli pro vymýcení jednorázových plastů udělat? Říkáte si, že zrovna to Vaše brčko, kterým usrkáváte svůj koktejl, nic nezmění? Že je to jen brčko? Jak může jedno brčko ničit životní prostředí? No, když si tohle řekne každý a dál jednorázové plastové výrobky používá, tak se opravdu nic nezmění. Každý musí začít sám u sebe, až potom můžeme něco změnit jako tým. Tak proč nezačít už teď?

Takové jedno brčko používáme 5-30 (odhadem) minut k vypití jednoho drinku. Při objednání dalšího drinku dostaneme nové. Rozložení plastového brčka trvá až několik stovek let. Zajímá vás, kam tedy brčko putuje, když s ním my skončíme? Rádi byste věděli, jaké jsou alternativy plastových brček? Tak čtěte dál...

 

 

                                                                                                                                         Co se s plastovým brčkem děje?

                                                                                                                                       recyklovatelná brčka

V tom lepším případě se brčko hodí do kontejneru s plastem k recyklaci. Ale opravdu jde tak malý kus plastu recyklovat? Některé zdroje uvádějí, že stroje na recyklování nemají dostatečnou jemnost na to, aby tak malé brčko uchopily a vytřídily je (2). Dále se tvrdí, že plastová brčka jsou tak lehká, že na přetvoření do jiného plastového výrobku je jich potřeba velké množství. Tedy se jejich recyklace ekonomicky nevyplatí (3). Navíc, v České republice sice krásně třídíme, ale reálně se zrecykluje pouze 34% vytříděného odpadu (4). 

Takže co se s brčky děje, když se nemohou zrecyklovat? Bohužel se brčka dostanou do směsného odpadu, odkud pak putují na skládky a do spaloven.  Evropský odpad se velmi často odváží do asijských zemí, ale už ani tam se jejich zpracování nevyplatí. Proto se stávají "nehody", během nichž brčka spolu s dalším odpadem skončí v oceánech, řekách a mořích. Jelikož jsou brčka velmi malá a lehká, snadno se stávají součástí mořského ekosystému a ohrožují tak mořský život. To není nic, co by bylo smysluplně uvažujícímu člověku příjemné.

 

alternativní brčkaJaký názor máte na jednorázová plastová brčka a další výrobky teď? Už byste s tím rádi také něco udělali? Nechcete používat plastová brčka? Stačí, abyste svému číšníkovi při objednávce své limonády nebo koktejlu sdělili, že si plastové brčko do pití nepřejete. Číšník Vám rád vyhoví (i když někdy blbě kouká). Nedát si do drinku brčko už není takový bizár, jak si spousta lidí myslí. 

 

Alternativ víc, než byste čekali

Že se bez brčka neobejdete? Nezoufejte, existuje spousta super eko zelených alternativ. Ale pozor! Ne všechny alternativy jsou lepší než plastová brčka. Je třeba se nad výběrem toho pravého brčka pro Vás trochu zamysletBrčka můžeme rozdělit do dvou kategorií, jednorázová a znovupoužitelná. Obecně lze říct, že všechna znovupoužitelná brčka jsou přijatelnější než brčka plastová, i když každé má své mouchy. Hůř jsou na tom brčka jednorázová. Nemusí být lepší než plastová, i přesto, že se tváří super ekologicky. 

 

znovupoužitelná brčka

 

ZNOVUPOUŽITELNÁ BRČKA 

 

Skleněná brčkaskleněná brčka

Dle mého názoru jsou skleněná brčka nejlepší alternativou pro brčka plastová, proto je také na našem e-shopu nabízíme. To není náhoda. Jejich výhody jednoznačně převažují nad negativy. Jedinou nevýhodou skleněných brček je, že se můžou rozbít snadněji než ostatní zmiňovaná znovupoužitelná brčka. Avšak, jsou dostatečně odolná a jen tak se při běžné manipulaci nerozbijí. Pozitiva těchto brček jsou však mnohem důležitější. Skleněná brčka jsou recyklovatelná, když doslouží svému účelů, můžete je hodit do kontejneru na sklo.

Jsou v nich vidět nečistoty, takže se nemůže stát, že v nich po vyčištění něco zůstane. Sklo není vodivé, tedy se hodí do horkých i studených nápojů, navíc je chuťově neutrální. Skleněná brčka jsou zdravotně nezávadná, neobsahují žádné mikroplasty nebo škodlivé látky, jelikož se vyrábí z certifikovaného skla určeného do potravinářství. Výhoda nad všechny výhody je, že se dají mýt v myčce na nádobí. Jsou vyrobená v ČR, tedy zanechávají velmi nízkou ekologickou stopu. V drinku vypadají skvěle! Naše skleněná brčka Steeblo navíc přispívají na ochranu mořských želv.

Pozor na barevná skleněná brčka, ty v ČR rozhodně vyrobena nejsou. Nejčastěji se dováží z Číny.

 

 

Kovová brčka

Tato alternativa není úplně šťastná, i přesto, že je u spotřebitelů velice oblíbená. Ptáte se proč? Přesto, že se kov dá recyklovat, stále je v ČR velký nedostatek kontejnerů na třídění kovu. Proto se většina lidí rozhodne hodit brčko do směsného odpadu, když doslouží svému účelu. Kovová nebo nerezová brčka nejsou průhledná, tedy v nich nejsou vidět nečistoty a může se v nich držet plíseň. Většina kovových brček není vyrobena v ČR, dováží se zejména z Asie, proto zanechávají vysokou ekologickou stopu. Nedají se s ním pít horké nápoje, protože brčko zteplá díky jeho vodivosti. Nerezová brčka mají však i své výhody. Lze je mýt v myčce na nádobíVýhodou těchto brček je, že se dají používat stále dokola. Nerozbijí se. A pokud jsou od ověřeného výrobce, můžete si být jisti, že nebudou uvolňovat škodlivé látky. 

 

Bambusová brčka     bambusová brčka

Bambusová brčka jsou fajn. Za jejich největší pozitivum se dá považovat fakt, že jsou organického původu, tedy se rozloží mnohem dříve než jiné materiály. Jelikož jsou ze dřeva, nelze je rozbít. Nepřebírají teplotu nápoje, ale přesto se nedoporučuje s nimi pít velmi horké nápoje. Bambus je plevel, roste velmi rychle. Díky tomu brčka nebo jiné výrobky z bambusu nezpůsobují plošné kácení pralesů, jako se to děje kvůli jiným plodinám.

Bambusová brčka se dováží z Asie, tedy bohužel zanechávají vysokou ekologickou stopu. Proto zde veškerá ekologie ztrácí svůj účel. V brčkách nejsou vidět nečistoty a hůř se z nich pije, jelikož nelze regulovat jejich průměr. Také nejdou mýt v myčce na nádobí.

 

Silikonová brčka

Silikonová brčka nejsou moc rozšířená, přesto se o nich sluší zmínit. Každá hospodyňka totiž ví, že silikon je v kuchyni dobrým pomocníkem. Skvělé na silikonových brčkách je, že jsou také znovupoužitelná - stejně tak, jako ostatní brčka v tomto článku. Jsou měkká a poddajná, nelze je rozbít a proto se doporučují i dětem. Zjistěte si však, kde byla silikonová brčka vyrobena. U ověřeného výrobce se Vám nemůže stát, že koupíte silikonové brčko obsahující škodlivé látky. Silikonová brčka lze mýt v myčce, jejich mytí je však obtížné, jelikož nejsou průhledné a jsou měkké. I kartáčkem se špatně vyčistí. Silikon bohužel nejde recyklovat, jakékoliv výrobky z něj tedy skončí na skládkách, spalovnách či v mořích. Další nevýhodou je, že se silikon se také většinou dováží ze zahraničí.

 

Jak již bylo zmíněno, další hojně rozšířenou kategorií brček jsou ta jednorázová. Více o nich se dozvíte v druhém díle tohoto článku...

 

Zdroje:

1) https://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-18-3909_en.htm

2) https://livegreen.recyclebank.com/column/because-you-asked/what-s-so-bad-about-plastic-straws

3) Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/plastova-brcka-nemaji-ekonomicky-smysluplnou-nahrazku.A180205_102804_eko-zahranicni_nio

4) https://www.trideniodpadu.cz/recyklace

Zpět do obchodu